Novinky

Konference Anonymita v éře digitalizace

26. 11. 2019

Praha, 21. listopadu 2019 – Na Vysoké škole ekonomické v Praze uspořádala IFA ČR (International Fiscal Association ČR) konferenci na téma Anonymita v éře digitalizace aneb transparentnost v daních.  Cílem IFA je propojovat akademickou a businessovou sféru, státní správu a daňové poradce a  být platformou pro otevřenou diskusi, v rámci níž se zástupci jednotlivých sfér budou vzájemně inspirovat a obohacovat různorodým pohledem.

Do tématu mlčenlivosti profesí advokátů, auditorů a daňových poradců zasvětil účastníky Radek Buršík (managing partner PwC Legal, člen kontrolní rady ČAK). Svým pohledem k tématu významně přispěl také Ladislav Mejzlík z VŠE. Z následné diskuse lze uzavřít,  že mlčenlivost nelze chápat jako nástroj ochrany konkrétního daňového poradce, advokáta či auditora, nýbrž jako nástroj ochrany celé profese a klienta.

Směrnice DAC6 se nachází před projednáváním v prvním čtení (tisk 572). Moderátor Tomáš Urbášek, člen prezídia Komory a partner PwC, využil prezentace pana Rohana (který onemocněl) k seznámení účastníků s tématem výměny informací o tzv. uspořádáních. Upozornil na některá úskalí směrnice a otevřel velmi zajímavou diskusi za účasti panelistů a přítomných zástupců ministerstva financí v auditoriu. Pohled přítomné soudkyně NSS Barbary Pořízkové následně naznačil, že praktické použití této směrnice přinese velkou právní nejistotu jak na straně daňových poradců, tak i dalších profesí a dotčených subjektů, ale koneckonců i na straně státní správy.

Téma FATCA a CRS moderovala prezidentka Komory Petra Pospíšilová. Základní povinnosti bank a finančních institucí v této oblasti shrnul Vincent Santamaria (vedoucí projektů pro automatickou výměnu informací PwC). Následně Jaromír Šimek, ředitel odboru Compliance & AML, J&T BANKA, sdílel praktické zkušenosti s nastavením a řízením procesů CRS, s identifikací skutečných vlastníků a řízením rizik v dané oblasti. Požadavky na banky neustále narůstají, přičemž dalšími výzvami je i rostoucí digitalizace.

Společné vystoupení Vítězslava Kapouna z GFŘ (vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování - přímé daně) a Daniela Szmaragowského z KPMG (partner, oddělení Transfer Pricing) bylo svým formátem vtipnou, napůl improvizovanou tečkou za celou konferencí. Dialog na řadu témat ze Směrnice ATAD, který spolu vedli, vyvolal v účastnících řadu otázek a  zamyšlení. Panelistům rovnocenně sekundovala Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity.

Prezentace najdete na https://www.kdpcr.cz/ifa2019-prednasejici

Vaše IFA

 

 

 

Zpět